GolfStar ID kontroll
By Published On: 30 april, 2025

Legitimation krävs vid incheckning över disk

Legitimation krävs från och med nu för att spela på GolfStars banor.
Med start 1 maj inför GolfStar legitimationskontroll i samband med incheckning i shoppen på anläggningarna. Anledningen är att medlemskapen i GolfStar är personliga. Vi märker tyvärr ett missbruk av andras golf-ID och ökat ”tjuvspel”.

Incheckning i shopen – eller appen

Som vi alla vet så måste alla spelare vara ankomstregistrerade innan de går ut på banan – oavsett om man checkar in via disk eller digitalt.

Det är endast vi incheckning i receptionen som du behöver kunna styrka din identitet med giltig legitimation. Smidigast checkar du som vanligt in själv via Sweetspot-appen, där ingen legkontroll krävs. När du checkar in via Sweetspot-appen behöver du vara i närheten av anläggningen och då finns inte behovet att identifiera sig på samma sätt. Sweetspot-appen har dessutom en ny funktion som håller koll på om kontot är inloggat på olika enheter, vilket gör det möjligt för oss att spåra missbruk på ett enkelt sätt.

Vi förbehåller oss rätten att hantera situationen

Det är såklart tråkigt att skriva det här, för vi vill i grunden sprida golfglädje – men om det visar sig att du missbrukar dina rättigheter runt ditt medlemskap, genom att låna ut det till andra eller på andra sätt, så förbehåller vi oss rätten att stänga av spelaren eller på andra sätt hantera situationen.
Tack för att förstår och att du hjälper oss hålla spelet rättvist för alla!