Bästa golfmedlemskapet i Stockholm 2026
Bästa golfmedlemskapet i Stockholm – vilket är det? Det här är guiden för dig som vill fatta beslut baserat på data. Om pris och tillgänglighet väger tyngst står ett medlemskap ut: GolfStar.

Artikeln uppdaterad 8 oktober 2026 av Mattias Brännholm.
Det här är en jämförelse av samtliga 39 golfanläggningar i Stockholms golfdistrikt som redovisar sina medlemspriser öppet. Vi har gjort jämförelsen i flera steg.
Mest golf för pengarna – sammanfattning
- Spelavgift per hål: Medianklubben – alltså den mittersta klubben – har en årsavgift som motsvarar 410 kronor per hål. De flesta klubbarna ligger mellan 300 och 550 kronor. Lägst är GolfStar med 50 kronor per hål. Dyrast är Ullna med 1 667 kronor.
- Medlemmar per hål: Medianklubben har 82 medlemmar per hål. Lägst täthet har Bro Hof Slott (27,8), Jarlabanke (35,9) och Ullna (37,6). Bro Hof och Ullna kräver aktier. GolfStar ligger på nionde plats med 58,4.
- Mest värde för pengarna: Pris och tillgänglighet sammanvägt till ett jämförelsetal som vi kallar Mest värde för pengarna. GolfStar har ett värde på 34,2, Jarlabanke 13,6 och Ulriksdal/Arlandastad 7,8. Medianen är 3,3.
GolfStar i jämförelsen
Nyckeltal 1: Spelavgiften per hål
Det första mätetalet visar vad du får för pengarna. Spelavgiften per hål – alltså din årsavgift utslagen på samtliga hål som ingår i medlemskapet – fungerar som kvadratmeterpriset på en bostad. Det visar inte vad något kostar, utan vad du får för pengarna. Ett lågt pris per hål betyder fler banor att välja mellan för samma avgift.
Medianklubben i Stockholm tar 410 kronor per hål. De flesta ligger mellan 300 och 550.
GolfStar tar 50 kronor per hål.
Spelavgift per hål
De tio lägsta, kronor. Lägre är bättre. Median 410.
Pris per hål är ett bra sätt att jämföra vad du får för din årsavgift när det gäller variation och alternativ.
1. GolfStar – 50 kronor per hål
GolfStars medlemskap ger 288 hål på 19 banor och 13 anläggningar för 14 400 kronor. Det är en åttondel av medianklubbens pris per hål och en tredjedel av tvåans. För mindre än halva Ullnas årsavgift får du 16 gånger så många hål.
2. Mälarö/Troxhammar Golf – 168 kronor per hål
Fyra banor och 57 hål i samma medlemskap. Principen är densamma som GolfStars: fler hål bakom samma avgift. Klubben tar i dag inte emot nya medlemmar, och omkring 2 400 av medlemmarna har helgbegränsat spel.
3. Ulriksdals GK / Arlandastad – 181 kronor per hål
En låg årsavgift, 4 895 kronor, och tre banor i samma medlemskap ger tredjeplatsen.
Övrigt om årsavgifter
Jarlabanke GK (205 kronor) har en av Stockholms lägsta årsavgifter. Danderyds GK har den allra lägsta, 2 800 kronor, men med nio hål blir priset per hål 311 kronor. Dyrast per hål är Ullna (1 667 kronor), Ekholmsnäs (844), Täby (772) och Bro Hof Slott (750).
Nyckeltal 2: Medlemmar per hål – så ser tillgängligheten ut
Ett lågt pris är bara värt något om du kan använda det. Nästa nyckeltal visar hur många medlemmar som delar på varje hål – ett mått på teoretisk tillgänglighet.
Mätningen är inte perfekt – den räknar bara ut ett matematiskt snitt av antalet medlemmar per hål. Det finns ett mörkertal i den här siffran, eftersom gästspel och företagsevenemang inte mäts.
Måttet ger inte heller något svar på efterfrågan på vissa tider. Det är till nackdel för till exempel GolfStar, som har flera spelpaket med olika tillgång till de mest efterfrågade tiderna.
Varje golfbana har ett begränsat antal starttider per dag. Efterfrågan är störst på helgförmiddagar. Då är trycket extremt på många golfklubbar i Stockholm. Har du inte planerat långt i förväg är det svårt att komma ut.
Medianklubben har 82 medlemmar per hål.
Antal medlemmar per hål
De tio lägsta. Lägre är bättre. Median 81,6.
Bro Hof och Ullna har lägst medlemstäthet. GolfStar har ökat sitt medlemsantal med 11 procent 2026, men tillväxten har skett i princip uteslutande på vardagspaketen. Tillgängligheten på helgerna har ökat.
1. Bro Hof Slott GC – 27,8
Lägst medlemstäthet i Stockholm, med ett medlemskap som kräver aktie och kostar 27 000 kronor om året. Klubben har samtidigt omfattande gästspel och företagsevent, vilket gör den faktiska tillgängligheten lägre än siffran visar.
2. Jarlabanke GK – 35,9
Drygt 750 medlemmar på 21 hål. Låg täthet och låg avgift är en ovanlig kombination, och det är den som ger Jarlabanke andraplatsen även i jämförelsetalet.
3. Ullna G&CC – 37,6
Knappt 700 medlemmar på 18 hål. Låg täthet, men medlemskapet kräver en aktie för cirka en kvarts miljon kronor och kostar 30 000 kronor om året. Klubben har dessutom många företagsevenemang.
Övriga noteringar – prime time och helger
GolfStar har genom införandet av prime time – alltså begränsningar i samtliga spelpaket – ökat tillgängligheten på de mest eftertraktade tiderna på helgerna. GolfStar har lyckats flytta spelet till andra tider på helger och till vardagar. Men eftersom GolfStar samtidigt har haft en så kraftig tillväxt av nya medlemmar under 2026 (+11 procent) ser det ut som om tillgängligheten har minskat.
I praktiken har den ökat på de mest attraktiva tiderna.
”Pris och tillgänglighet drar ofta åt olika håll. De billiga klubbarna är ofta trånga, och de glesa är ofta dyra. Det är när måtten läggs ihop som det blir tydligt vem som ger mest värde.”
Nyckeltal 3: Mest värde för pengarna – årets jämförelsetal 2026
Det mest intressanta nyckeltalet är den kombinerade faktorn: pris och tillgänglighet.
Pris och tillgänglighet drar ofta åt olika håll. De billiga klubbarna är ofta trånga, och de glesa är ofta dyra. Det är när måtten läggs ihop som det blir tydligt vem som ger mest värde.
Om vi gör antagandet att pris och tillgänglighet värderas lika mycket kan vi multiplicera värdena från nyckeltalen ”medlemmar per hål” och ”pris per hål”. Då får vi ett värde som vi kan kalla den sammanlagda produkten, eller ”Mest värde för pengarna”. För att göra jämförelsetalet tydligare inverterar vi bråktalen.
Diagrammet nedan visar varje anläggning efter båda måtten. Ju längre ned till vänster, desto bättre.
Pris och tillgänglighet
Varje punkt är en anläggning. Lågt och längst till vänster är bäst.
Horisontellt: spelavgift per hål, kronor (längre till höger = dyrare). Vertikalt: antal medlemmar per hål (högre upp = trängre).
De flesta klubbar samlas runt mitten. Premiumklubbarna ligger långt till höger: glest, men dyrt. GolfStar ligger ensam längst till vänster, med lägst pris och en täthet under medianen. Jämförelsetalet sätter ett värde på just den kombinationen.
Mest värde för pengarna
Samtliga 39 anläggningar. Högre är bättre. Median 3,3.
1. GolfStar – 34,2
GolfStars tal är tio gånger medianklubbens, två och en halv gånger tvåans och högre än tvåans och treans tillsammans. Förklaringen är att GolfStar är bäst på pris med bred marginal och samtidigt bättre än de flesta på tillgänglighet. Ingen annan anläggning kombinerar de två.
2. Jarlabanke GK – 13,6
Låg avgift och få medlemmar ger ett högt tal. Utbudet är samtidigt begränsat till två banor och 21 hål.
3. Ulriksdals GK / Arlandastad – 7,8
Ulriksdal är billigt per hål men trångt, med 70,9 medlemmar per hål, och det håller nere talet.
Övriga noteringar
Därefter följer Mälarö/Troxhammar (6,5), Nynäshamn (6,3), Norråva (6,2) och Bro-Bålsta (6,0). Hälften av anläggningarna ligger under 3,3. Bro Hof Slott (4,8) och Ullna (1,6) har bland de lägsta medlemstätheterna i Stockholm, men priset drar ned deras tal. Lägst av alla hamnar Happy Golfer (0,3) och Ekholmsnäs (0,2).
Dessutom 1 – Indoor ingår i GolfStar
I samtliga GolfStars spelpaket ingår fria timmar varje månad på Indoor Golf Groups 24 anläggningar. Antalet timmar beror på spelpaketets storlek. I GolfStars största paket ingår åtta timmar i månaden. Med ett schablonmässigt genomsnittspris på 350 kronor i timmen motsvarar det ett värde av 2 800 kronor i månaden.
Dessutom 2 – spelpaketet Medium för 9 600 kronor räcker för de flesta
I jämförelsen har vi utgått från de största spelpaketen. När GolfStar hade helt obegränsat spel visade speldatan att över 80 procent av medlemmarna spelade färre än 15 gånger per säsong på de så kallade prime time-tiderna. Med två samtidiga bokningar i systemet räcker Medium för de allra flesta golfare.
Använder vi Medium – alltså det paket som de flesta klarar sig med – ser jämförelsen ut så här:
Mest värde för pengarna
Med GolfStar Medium. 9 600 kronor. Enligt speldatan vad majoriteten klarar sig med.
Slutsats – ett tydligt mönster
Premiumklubbarna har lägst medlemstäthet men kostar mest och kräver ofta aktie. De medlemsägda klubbarna har ofta fler medlemmar per hål, och flera tar inte emot nya medlemmar. GolfStar har lägst spelavgift per hål och färre medlemmar per hål än de flesta. Sammanvägt ger GolfStar mest värde för pengarna i Stockholm.
Så gjorde vi undersökningen
För varje anläggning har vi tagit årsavgiften för det dyraste fullvärdiga seniormedlemskapet, antalet hål som ingår och antalet medlemmar. Genom att jämföra de dyraste medlemskapen jämför vi rimligtvis de mest kompletta och minst begränsade medlemskapen. Det ger två nyckeltal:
- Spelavgift per hål: årsavgiften för spelrätten, exklusive klubbavgiften, delad med antalet hål. Mäter vad du får för det du betalar.
- Medlemmar per hål: antalet medlemmar delat med antalet hål. Mäter tillgängligheten.
För många är de två faktorerna ovan de viktigaste. Genom att multiplicera spelavgiften per hål och tillgängligheten får vi ett nyckeltal som mäter värdet av dessa två faktorer. Eftersom pris per hål och medlemmar per hål ska vara så låga som möjligt, medan Mest värde för pengarna ska vara så högt som möjligt, har vi inverterat värdet för att ta fram jämförelsetalet. Ju högre tal, desto mer golf får du för pengarna.
Mörkertalen – det jämförelsen inte mäter
- gästspel och företagsevent, som minskar den faktiska tillgängligheten
- banornas kvalitet, som är en subjektiv bedömning
- aktier, insatser, spelrätter och tillkommande klubbavgifter.
Vi jämför Stockholm med Stockholm
GolfStars spelpaket ger spel på samtliga GolfStars anläggningar i Sverige, även de två i Göteborg (45 hål) och de tre i Malmö (48 hål). De är inte medräknade. Vi räknar bara de 288 hålen i Stockholmsregionen och bara de 16 824 kunder som har sitt spelpaket här.
Vi jämför också bara GolfStars medlemmar i Stockholm, inte dem som är skrivna i Göteborg eller Malmö.
Om medlemstalen
Golfförbundet registrerar medlemmar i golfklubbar. För en traditionell klubb motsvarar det dem som har rätt att spela på banan. GolfStar är ingen golfklubb utan ett bolag som driver golfanläggningar och säljer spelpaket. På GolfStars anläggningar bedriver ett antal golfklubbar verksamhet. För GolfStar räknar vi därför kunderna med spelpaket i Stockholm.
Det är också anledningen till att golfklubbarna som bedriver verksamhet på GolfStars anläggningar inte syns i jämförelsen. De driver ingen egen golfanläggning. Dessa golfklubbar är Huvudstadens GK, Björklidens GK, Waxholms GK, Hässelby GK, Viksbergs GK och Gripsholms GK. GolfStar driver också en golfklubb, GolfStar Golf Club. Inte heller den ingår i jämförelsen.
Samtliga anläggningar
39 anläggningar i Stockholms golfdistrikt. Priser och medlemstal per 18 augusti 2026.
| Anläggning | Hål | Medlemmar | Årsavgift |
|---|---|---|---|
| Arninge GK | 18 | 1 771 | 12 300 |
| Björkhagens GK | 9 | 1 032 | 4 900 |
| Botkyrka GK | 18 | 1 916 | 7 995 |
| Bro Hof Slott GC | 36 | 1 001 | 27 000 |
| Bro-Bålsta GK | 27 | 1 566 | 7 800 |
| Danderyds GK | 9 | 1 773 | 2 800 |
| Djursholms GK | 27 | 2 423 | 10 300 |
| Drottningholms GK | 27 | 1 729 | 11 400 |
| Ekholmsnäs Golf Lidingö | 9 | 4 865 | 7 595 |
| Fors Golf | 18 | 1 736 | 5 495 |
| Fågelbro G&CC | 27 | 1 226 | 16 200 |
| GolfStar | 288 | 16 824 | 14 400 |
| Haninge GK | 27 | 1 992 | 11 290 |
| HaningeStrand GK | 36 | 2 939 | 9 550 |
| Happy Golfer | 27 | 38 947 | 5 995 |
| Ingarö GK | 36 | 3 145 | 9 250 |
| Jarlabanke GK | 21 | 753 | 4 300 |
| Lidingö GK | 18 | 1 363 | 11 200 |
| Ljusterö GK | 18 | 893 | 8 290 |
| Mälarö/Troxhammar Golf | 57 | 5 190 | 9 595 |
| Nacka GK | 18 | 1 881 | 7 500 |
| Norråva GK | 18 | 818 | 6 400 |
| Nynäshamns GK | 27 | 1 359 | 8 500 |
| Rotebro Golf med Grindslanten | 15 | 933 | 4 395 |
| Salems GK | 27 | 2 250 | 12 260 |
| Saltsjöbadens GK | 27 | 2 620 | 11 080 |
| Sollentuna GK | 18 | 1 534 | 9 950 |
| Stockholms GK (Kevinge) | 18 | 1 454 | 11 800 |
| Tyresö GK | 18 | 1 627 | 6 000 |
| Täby GK | 18 | 1 534 | 13 895 |
| Ullna G&CC | 18 | 676 | 30 000 |
| Ulriksdals GK / Arlandastad | 27 | 1 914 | 4 895 |
| Vallentuna GK | 18 | 1 069 | 7 500 |
| Viksjö GK | 27 | 1 818 | 9 395 |
| Wermdö G&CC | 18 | 1 106 | 12 500 |
| Wäsby GK | 27 | 2 305 | 9 000 |
| Ågesta GK | 27 | 2 940 | 9 300 |
| Åkersberga GK | 18 | 1 920 | 9 150 |
| Österåkers GK | 36 | 2 106 | 14 000 |
Fotnoter
- Priser från respektive anläggnings webbplats per 18 augusti 2026. Jämförelsen gäller det dyraste fullvärdiga seniormedlemskapet. Tillkommande klubbavgifter ingår inte.
- Medlemstal enligt Svenska Golfförbundets register per 2026-08-18. För GolfStar anges antalet kunder med spelpaket i Stockholm per samma datum.
- Jämförelsen omfattar anläggningar i Stockholms golfdistrikt med egna banor som redovisar sina priser öppet. Golfklubbar utan egen bana ingår inte, bland dem de klubbar som verkar på GolfStars anläggningar och Cloud Golf Club.
- GolfStars hålantal: 288 hål på 19 banor och 13 anläggningar i Stockholmsregionen enligt GolfStars banlista 2026.
- Mälarö och Troxhammar slogs ihop under 2026. Därför redovisas de som en anläggning med 57 hål, eftersom ett medlemskap ger spel på samtliga banor. Medlemstalet är summan av Mälarö GK Skytteholm och Troxhammar GK. Klubben uppger själv cirka 5 050 medlemmar. Ingarö redovisas som summan av Ingarö Golf och Ingarö GK, Bro Hof som summan av Bro Hof Slott Golf Club och Bro Hof Golf Förening.


