Nya korthålet invigt på Lövsättra
Det nya nionde korthålet på Lövsättra är invigt. Ett korthål som mäter 119 meter från Tee 57 och 108 meter från Tee 47.
”Ett fantastiskt fint hål”, säger Ninnica Börtner, Lövsättras själ och hjärta.

Nytt golfhål invigt på GolfStar Lövsättra
Det nya nionde korthålet på Lövsättra är invigt. Ett korthål som mäter 119 meter från Tee 57 och 108 meter från Tee 47.
– Jag tycker att det är ett fantastiskt fint hål, säger Ninnica Börtner, Lövsättras platschef och själ och hjärta – som också fick slå premiärslaget.
Det var en dramatisk vår på GolfStar Lövsättra. Vildsvin gick hårt åt banan och förstörde delar av spelytorna på två av hålen. Men ur motgång föds ofta något nytt.
Det gamla tionde hålet, en par femma, har gjorts om till två hål: det nya korthålet som spelas från gamla tionde tee till en nybyggd green. Och sedan från ett nytt tee en par fyra till gamla greenen på par femman. Det omdiskuterade sjätte hålet – med par 6 – är borta.
Nu är det nya korthålet invigt. GolfStar Lövsättra har återigen 18 hål.



Lövsättras själ och hjärta slog premiärslaget
Invigningen markerades med ett ceremoniellt första slag, utfört av GolfStars egen Ninnica Bortner. På plats fanns både medlemmar och personal för att uppleva premiären av hålet som redan har blivit en snackis.
– Jag tycker att det är ett fantastiskt fint hål! Arbetet som banarbetarna och greenkeepers gjort under ledning av Mateusz Brzegowy, Pelle Gripenberg, Stuart Cooper och Anders Degling har gått smidigt och snabbt, säger Ninnica.
Nästan hole-in-one direkt

Direkt efter premiärslaget var det den klassiska seniorgolfen som är varje onsdag på Lövsättra. Berit Helenius gick i en av de första bollarna, tog fram hybrid 5:an och var så här nära att slå till med ett hole in one direkt.
– Det nya hålet är fint. Det har inga bunkrar, vilket jag gillar. Så här långt tycker jag hålet verkar lätt, säger Berit glatt.
Berit får medhåll av spelpartnern Rania Holm:
– Väldigt fint hål! De olika ‘farorna’ gör det mer utmanande – men också roligare att spela, och det gör dessutom hålet ännu vackrare, säger Rania Holm.
En bättre bana
Med det nya hålet har Lövsättra inte bara återhämtat sig efter vårens vildsvinsattack, utan tagit ett rejält steg framåt i kvalitet och spelupplevelse.
– Jag är glad att vi har gjort något riktigt bra av en dålig situation. Vi har fått bort ett rätt dåligt par 6-hål och ersatt det med ett fint korthål. Det här blev en bra lösning, säger Pelle Gripenberg, områdesansvarig för banskötseln.
Det kommer fortfarande vara en del arbete i terrängen runt hålet för att få till finishen under resten av säsongen. Men korthålet är öppet – och redo för sitt första hole in one.