Alltfler golfare upptäcker fördelarna med att kunna välja bland dryga 20-talet banor i Stockholm och Spanien för att spela. Det betyder att på flera av våra banor är de mest attraktiva tiderna ofta bokade en vecka eller mer i förväg vilket försvårar för många golfare att komma ut och spela.

Med främsta syfte att göra fler golftider mer tillgängliga för våra medlemmar och gäster:
– Införde vi i våras att du ska boka alla dina starttider (mellan kl 05 och 21) i förväg.
– Perioder med mycket högt bokningstryck på våra mest attraktiva banor parar vi ihop bollar till 4-bollar.
– Börjar vi nu på anläggningarna kontrollera att alla spelare har:

  1. Förbokat sin starttid
  2. Ett giltigt medlemskap
  3. Betalat sin greenfee
  4. Verkligen dyker upp till sin bokade start-tid
  5. Vi gör nu även slumpvisa legitimationskontroller

Vi vet att i stort sett samtliga våra medlemmar och gäster sköter allt detta på rätt sätt… men inte riktigt alla. Eftersom detta begränsar antalet tillgängliga tider så vill vi med våra kontroller främst frigöra fler starttider. När du får förhinder att spela på din bokade tid: Avboka alltid tiden, primärt via ”Min Golf” alternativt ring receptionen, oavsett hur långt i förväg det är!

Du vet väl att:
– Enklast bokar du dina starttider (kl 05 – 21) via vår hemsida.
– Senast två (2) timmar i förväg ska du avboka din starttid (till aktuell reception eller direkt på Min Golf, dock ej på GolfStars bokningssidor) om du inte kan spela den bokade tiden. Den person som inte gör det blir debiterad en ”No-show avgift” (200 kr).
– Alla spelare i bollen ska personligen checka in sig i receptionen. Var beredd på att visa legitimation. Är receptionen stängd vid incheckningen ska du skriva in dig i incheckningsboken (f d greenfeeboken).
– Du som gäst-spelar hos oss ska utan undantag betala greenfeen innan du slår ut från första tee. Betalar gör du antingen i receptionen eller med Swish vid incheckningsboken (när receptionen är stängd). Den som spelar utan att ha erlagt greenfee tas bl a av banan och avkrävs omedelbart dubbel ordinarie greenfee oavsett vilket skäl som uppges.
– Om du vill veta mer om GolfStars regelverk, ska du läsa vår Golfpolicy 2018.

Nu är våra banor som bäst och GolfStar önskar nu Dig en riktigt fin golfsommar!